
Live Free Armory HG8642-N Apollo 11 V2 Compact 9mm Luger 18+1 4.15" Stainless Black/Gray, Optic Ready
$899.99
Please Allow 4-5 Business Days for In Store Pickup
Product Features & Specifications
Live Free Armory HG8642-N Apollo 11 V2 Compact 9mm Luger 18+1 4.15" Stainless Barrel, Gray Cerakote Steel Optic Ready/Serrated Slide, Black Cerakote Steel Frame w/Beavertail & Picatinny Rail, Black Aluminum V2 Grip, RMSc Footprint
The Apollo 11 V2 is the next evolution of our flagship 9mm Luger built for shooters who demand performance and durability.Featuring the aluminum V2 Grip with updated texture; a V2 slide with deeper serrations; tritium front night sight and an external extractor for improved reliability.
Includes one magazine and soft case.
| Brand | Live Free Armory |
| Series | V2 |
| Model | Apollo 11 |
| Caliber | 9mm Luger |
| Barrel Length Range | 3" to 3.99" |
| Capacity | 18+1 |
| Frame Finish | Black Cerakote |
| OAL | 7.50" |
| Frame Material | Steel |
| Slide Finish | Gray Cerakote |
| Slide Material | Steel |
| Sights | Tritium Front |
| Slide Description | Optic Ready / Serrated |
| Mount Type | RMSc Footprint |
| Barrel Finish | Stainless |
| Barrel Material | Stainless Steel |
| Twist | 1:16" LH |
| Frame Size | Compact |
| Grips | Black Aluminum V2 |
| Trigger Pull Weight | 3.50-4.50 lbs |
| Height | 4.46" |
| Safety | Ambi Thumb |
| Width | 1.21" |
| Barrel Length | 4.15" |
| Max Capacity | 18 |
| Trigger | Skeletonized |
| Weight | 2.04 lbs |
| Frame Description | Steel Frame w / Beavertail & Picatinny Rail |
| Hammer Type | Bobbed |
| SKU | 194405 |
| UPC | 787450998131 |
| MPN | HG8642-N |
Specifications
Explore the specific details and characteristics
- SKU
- 194405
- UPC
- 787450998131
- MPN
- HG8642-N







