LWRC ICDIR3CK16ML Individual Carbine Direct Impingement 300 Blackout 16.10" 30+1 Flat Dark Earth Anodized 6 Position Stock MLOK
by LWRC
Availability:IN STOCK ONLINE
Please Allow 4-5 Business Days for In Store Pickup
Online Only Badge
The LWRC IC-DI 300 Blackout: Elevating the Direct Impingement Platform for Discerning Shooters
Engineering Excellence: The Core of LWRC IC-DI Performance
Ergonomics and User Interface: Designed for Every Shooter
The Versatility of 300 Blackout: A Caliber Optimized for Performance
Who Should Choose the LWRC IC-DI 300 Blackout?
LWRC IC-DI 300 Blackout Specifications
Feature Detail Attribute
Brand LWRC Manufacturer
Series Direct Impingement (DI) Product Line
Model Individual Carbine (IC) Specific Model
Caliber 300 Blackout Ammunition Type
Barrel Length 16.10 inches Length
Capacity 30 + 1 Rounds Magazine Size
Finish Flat Dark Earth Anodized Receiver Color
Stock 6-Position, Black Synthetic Adjustable Type
Handguard M-Lok Free-Float Rail Accessory Interface
Muzzle Device A2 Flash Hider Recoil & Flash Control
Operating System Direct Impingement Gas System
Receiver Material Steel Construction Material
Grip Magpul MOE+ Ergonomic Design
Safety Ambidextrous User Control
Action Semi-Automatic Firing Mechanism
Barrel Treatment NiCorr-Treated Corrosion Resistance
Barrel Type Cold-Hammer-Forged Steel Manufacturing Process
Sights Optic Ready Default Setup
Gun Platform AR-Style Rifle Platform
SKU 111400 Stock Keeping Unit
UPC 853143008965 Universal Product Code
MPN ICDIR3CK16ML Manufacturer Part Number
Specifications
Explore the specific details and characteristics
CATEGORY
RIFLES CENTERFIRE TACTICAL
BRAND
LWRC
MODEL
DI
ACTION
SEMI-AUTO
BARREL LENGTH
16.10"
CAPACITY
30+1
SAFETY
SAFETY SELECTOR SWITCH
STOCK DESCRIPTION
6 POSITION
METAL FINISH
FDE ANODIZED/BLACK
MUZZLE
A2 FLASH HIDER
RECEIVER MATERIAL
STAINLESS STEEL
SIGHTS
NONE
BARREL DESCRIPTION
STAINLESS STEEL
BARREL LENGTH RANGE
16" TO 16.99"