
MAC 12755002 IX 9mm Luger 6.50" Black Anodized Threaded Barrel
$999.99
$1,199.99
Product Features & Specifications
MAC 12755002 IX 9mm Luger 6.50" Black Anodized Threaded Barrel & Receiver w/Picatinny Rail, M-LOK Handguard, Black Polymer Tailhook Retractable Brace
The MAC IX is a modular 9mm PCC built for reliability and performance.It features a proven direct blowback system for minimal recoil and fast follow-up shots; accepts MP5-style magazines for dependable, familiar feeding; monolithic upper, full-length Picatinny rail and M-LOK handguard,
| Brand | MAC |
| Model | IX |
| Caliber | 9mm Luger |
| Barrel Length Range | 6" to 6.99" |
| Operating System | Blowback |
| Stock Material | Polymer |
| Action | Semi-Auto |
| Sights | Adjustable Folding Front & Rear |
| Barrel Finish | Black Anodized |
| Muzzle | Tri-Lug |
| Receiver Description | Picatinny Rail |
| Magazine Type | MP5 Compatible |
| Handguards | M-LOK |
| Height | 8" |
| Thread Pattern | 1 / 2"x28 |
| Width | 1.75" |
| Stock Description | Tailhook Retractable Brace |
| Barrel Description | Threaded |
| Barrel Length | 6.50" |
| Max Capacity | 30 |
| Receiver Finish | Black Anodized |
| SKU | 12755002 |
| UPC | 810162051976 |
Specifications
Explore the specific details and characteristics
- SKU
- 12755002
- UPC
- 810162051976
- MPN
- 12755002







