
Magpul MAG291ODG PMAG GEN M3 20rd 7.62x51mm/308 Win OD Green
$21.80
Please Allow 4-5 Business Days for In Store Pickup
Product Features & Specifications
Magpul MAG291ODG PMAG GEN M3 20rd 7.62x51mm/308Win OD Green
The GEN M3 PMAGs feature a long-life stainless steel spring, an anti-tilt, self-lubricating follower, and constant-curve internal geometry for reliable feeding.Low profile ribs and an aggressive front and rear texture give positive control of the GEN M3 in all environments, and a paint pen dot matrix at the bottom panel of the body to allow easy marking by the end user for identification.
The easy-to-disassemble flared floorplate aids extraction and handling of the magazine while providing improved drop protection, and better compatibility with tight double and triple magazine pouches.Its simple, tool-less disassembly makes for easy cleaning and maintenance.
Designed specifically for SAAMI-spec ammunition, the PMAG 20 LR/SR GEN M3 is less than half the weight of standard issue steel magazines and maintains a service life round count approximately equal to the rifle barrel itself.
| Brand | Magpul |
| Series | GEN M3 |
| Model | PMAG |
| Caliber | 7.62x51mm / 308 Win |
| Capacity | 20rd |
| Color | OD Green |
| Length | 6.50" |
| Weight | 5.90 oz |
| SKU | 190077 |
| UPC | 840815150855 |
| MPN | MAG291ODG |
Specifications
Explore the specific details and characteristics
- SKU
- 190077
- UPC
- 840815150855
- MPN
- MAG291ODG







