
Mossberg Gold Reserve 16 Gauge Break Open 2.75" 2rd 28" Blue Polished Over/Under, Silver w/Engraved Scroll & Gold Inlay 75491
$1,003.99
Please Allow 4-5 Business Days for In Store Pickup
Product Features & Specifications
Mossberg 75491 Gold Reserve 16 Gauge Break Open 2.75" 2rd 28" Blue Polished Over/Under Vent Rib Barrel, Silver w/Engraved Scroll & Gold Inlay Receiver, Fixed Grade A Walnut Stock
Beautifully styled and appointed with top-shelf materials and finishing, our Gold Reserve shotguns will impress from upland fields to wetland marshes.Includes 5 Extended Sport chokes.
| Brand | Mossberg |
| Model | Gold Reserve |
| Gauge | 16 Gauge |
| Barrel Length Range | 28" to 28.99" |
| Stock Finish Group | Brown |
| Capacity | 2rd |
| Stock Material | Wood |
| Action | Break Open |
| OAL | 47" |
| Sights | Bead |
| Chamber | 2.75" |
| Barrel Finish | Blue Polished |
| Barrel Material | Chrome Lined Steel |
| Chokes Included | Extended Sport Set (5) |
| Safety | Tang |
| Stock Description | Fixed |
| Barrel Description | Over / Under Vent Rib |
| Barrel Length | 28" |
| Length of Pull | 14" |
| Max Capacity | 2 |
| Receiver Finish | Silver w / Engraved Scroll & Gold Inlay |
| Weight | 7.50 lbs |
| Stock Finish | Grade A Walnut |
| SKU | 192572 |
| UPC | 884110754912 |
| MPN | 75491 |
Specifications
Explore the specific details and characteristics
- SKU
- 192572
- UPC
- 884110754912
- MPN
- 75491







