
Mossberg Silver Reserve Eventide 410 Gauge Break Open 3" 2rd 20" Overall Mossy Oak Greenleaf Over/Under
$859.99
Please Allow 4-5 Business Days for In Store Pickup
Product Features & Specifications
Mossberg Silver Reserve Eventide 410 Gauge Break Open 3" 2rd 20" Overall Mossy Oak Greenleaf Over/Under Vent Rib Barrel, Receiver w/Engraved Logo, Mossy Oak Greenleaf Fixed Synthetic Stock
The Silver Reserve Eventide Turkey over/under are reliable, durable break actions loaded with features.Includes Extended Turkey Choke Set- two XX-Full and one Improved Cylinder.
| Brand | Mossberg |
| Series | Eventide |
| Model | Silver Reserve |
| Gauge | 410 Gauge |
| Barrel Length Range | 20" to 20.99" |
| Stock Finish Group | Camouflage |
| Capacity | 2rd |
| Stock Material | Synthetic |
| Action | Break Open |
| OAL | 37.75" |
| Sights | Fiber Optic Front |
| Chamber | 3" |
| Barrel Finish | Mossy Oak Greenleaf |
| Barrel Material | Chrome Lined Steel |
| Chokes Included | Extended Turkey |
| Safety | Tang |
| Stock Description | Fixed |
| Barrel Description | Over / Under Vent Rib |
| Barrel Length | 20" |
| Length of Pull | 14.50" |
| Max Capacity | 2 |
| Receiver Finish | Mossy Oak Greenleaf w / Engraved Logo |
| Weight | 6.50 lbs |
| Stock Finish | Mossy Oak Greenleaf |
| SKU | 186512 |
| UPC | 884110754950 |
| MPN | 75495 |
Specifications
Explore the specific details and characteristics
- SKU
- 186512
- UPC
- 884110754950
- MPN
- 75495







