
Patriot Ordnance Factory Renegade + 5.56x45mm NATO with 13.75" Steel Threaded Barrel - 02040
$2,115.99
Please Allow 4-5 Business Days for In Store Pickup
Product Features & Specifications
Patriot Ordnance Factory 02040 Renegade + 5.56x45mm NATO 30+1 13.75" Steel Threaded Barrel, Bronze Aluminum Receiver
The Renegade features heat sink barrel nut, Dictator 9-position adjustable gas block, with straight gas tube, and a nitride heat treated barrel.Its receiver is completely ambidextrous and includes a flat 3.5lb match grade trigger with KNS Precision anti-walk pins.
The upper receiver is held within an Ultimate Bolt Carrier Group.Renegade+ Rifle, 5.56, 13.75" barrel W/pin/weld Dead Air Break, 9 Position Direct Impingement Dictator, 13" rail.
| Brand | Patriot Ordnance Factory |
| Model | Renegade + |
| Caliber | 5.56x45mm |
| Barrel Length Range | 13" to 13.99" |
| Capacity | 30+1 |
| Muzzle | Dead Air Muzzle Brake |
| Trigger Pull Weight | 3.50 lbs |
| Receiver Material | Aluminum |
| Barrel Description | Steel Threaded |
| Barrel Length | 13.75" |
| Max Capacity | 30 |
| Receiver Finish | Bronze |
| SKU | 162025 |
| UPC | 847313020406 |
| MPN | 02040 |
Specifications
Explore the specific details and characteristics
- CATEGORY
- RIFLES CENTERFIRE TACTICAL
- BRAND
- Patriot Ordnance Factory
- MODEL
- Renegade +
- BARREL LENGTH
- 13.75"
- CAPACITY
- 30+1
- TRIGGER
- MATCH GRADE
- SAFETY
- AMBIDEXTROUS
- OAL
- 34"
- WEIGHT
- 6 LBS
- STOCK DESCRIPTION
- 6 POSITION MFT MINIMALIST
- MUZZLE
- DEAD AIR MUZZLE BRAKE
- RECEIVER MATERIAL
- ALUMINUM
- SIGHTS
- NONE
- BARREL DESCRIPTION
- STEEL THREADED
- BARREL LENGTH RANGE
- 13" TO 13.99"
- WEIGHT RANGE
- 6 LBS TO 6.99 LBS
- STOCK FINISH GROUP
- BLACK
- METAL FINISH GROUP
- BROWN
- SKU
- 162025
- UPC
- 847313020406
- MPN
- 02040







