
Pointer REXPFT12TCAMO Field Tek FT12 12 Gauge Semi-Auto 3" 5+1 24" OD Green Cerakote/Mossy Oak Bottomland
$469.99
Please Allow 4-5 Business Days for In Store Pickup
Product Features & Specifications
Pointer REXPFT12TCAMO Field Tek FT12 12 Gauge Semi-Auto 3" 5+1 24" OD Green Cerakote Vent Rib Barrel, OD Green Cerakote Aluminum Drilled & Tapped Receiver, Fixed Mossy Oak Bottomland Synthetic Stock, DPP Optic Plate, Right Hand
The Pointer Field Tek features a 24" barrel; green Fiber Optic front bead sights and Crossbolt safety.Includes red dot optic plate- Delta Point Pro compatible and 5 extended choke tubes.
| Brand | Pointer |
| Series | FT12 |
| Model | Field Tek |
| Gauge | 12 Gauge |
| Barrel Length Range | 24" to 24.99" |
| Stock Finish Group | Camouflage |
| Capacity | 5+1 |
| Stock Material | Synthetic |
| Action | Semi-Auto |
| OAL | 38.25" |
| Hand | Right Hand |
| Sights | Fiber Optic Front |
| Size | Full Size |
| Mount Type | DPP Footprint |
| Chamber | 3" |
| Barrel Finish | OD Green Cerakote |
| Barrel Material | Steel |
| Receiver Description | Drilled & Tapped |
| Application | Turkey |
| Receiver Material | Aluminum |
| Safety | Crossbolt |
| Stock Description | Fixed |
| Barrel Description | Vent Rib |
| Barrel Length | 24" |
| Max Capacity | 5 |
| Receiver Finish | OD Green Cerakote |
| Weight | 8.20 lbs |
| Stock Finish | Mossy Oak Bottomland |
| SKU | 195406 |
| UPC | 682146898682 |
| MPN | REXPFT12TCAMO |
Specifications
Explore the specific details and characteristics
- SKU
- 195406
- UPC
- 682146898682
- MPN
- REXPFT12TCAMO







