
Ruger 10/22 22 LR 10+1 18.50" Satin Stainless Steel Barrel & Drilled & Tapped Receiver, Black Fixed w/ M-LOK Polymer Stock
$301.99
Please Allow 4-5 Business Days for In Store Pickup
Product Features & Specifications
Ruger 10/22 22 LR 10+1 18.50" Satin Stainless Steel Barrel & Drilled & Tapped Receiver, Black Fixed w/M-LOK Polymer Stock
The Ruger 10/22 features a lightweight polymer stock with M-LOK slots at the 6 o'clock position, textured panels on the pistol grip and forend and integral sling swivel mounts; BX-Trigger; with a light, rceiver incorporates a rear cleaning port, providing access to the barrel from the rear of the receiver for ease of cleaning; Positive, push-button, cross-bolt manual safety; Match bolt release and detachable 10rd rotary magazine features a unique rotor to separate cartridges and provide reliable feeding.Includes combination scope base adapter for both Weaver-style and .22 tip-off scope mounts.
| Brand | Ruger |
| Model | 10/22 |
| Caliber | 22 LR |
| Barrel Length Range | 18" to 18.99" |
| Stock Finish Group | Black |
| Capacity | 10+1 |
| Stock Material | Polymer |
| Action | Semi-Auto |
| OAL | 36.50" |
| Sights | Gold Bead Front / Adj Rear |
| Barrel Finish | Satin |
| Barrel Material | Stainless Steel |
| Twist | 1:16" RH |
| Receiver Description | Drilled & Tapped |
| Trigger Pull Weight | 2.50-3 lbs |
| Grooves | 6 |
| Receiver Material | Stainless Steel |
| Safety | Crossbolt |
| Stock Description | Fixed w / M-LOK |
| Barrel Length | 18.50" |
| Length of Pull | 13.50" |
| Max Capacity | 10 |
| Receiver Finish | Satin |
| Trigger | Ruger BX |
| Weight | 4.20 lbs |
| Stock Finish | Black |
| SKU | 189405 |
| UPC | 736676320066 |
| MPN | 32006 |
Specifications
Explore the specific details and characteristics
- SKU
- 189405
- UPC
- 736676320066
- MPN
- 32006







