
Ruger 11030 10/22 250th Anniversary 22 LR 10+1 18.50" Satin Black/Hardwood
$289.99
Please Allow 4-5 Business Days for In Store Pickup
Product Features & Specifications
Ruger 11030 10/22 250th Anniversary 22 LR 10+1 18.50" Satin Black Barrel, Engraved Satin Black Alloy Steel Drilled & Tapped Receiver, Hardwood Fixed Stock
The 10/22 commemorates America's 250th Anniversary with our original 10/22 Carbine design and a special "Made in the 250th Year of American Liberty" engraving on the receiver.Featuring a prominent magazine release provides smooth, no-fuss removal of flush mounted magazines; cold hammer-forged barrel is locked into the receiver by a two-screw, V-block system; positive, push-button, cross-bolt manual safety; glass filled, polymer trigger housing assembly is precision made of high-tech material for improved manufacturing tolerances, impact and abrasion-resistance and an ability to withstand the elements.
Includes a 10rd rotary magazine and combination scope base adapter for both Weaver-style and .22 tip-off scope mounts.
| Brand | Ruger |
| Series | 250th Anniversary |
| Model | 10/22 |
| Caliber | 22 LR |
| Barrel Length Range | 18" to 18.99" |
| Stock Finish Group | Brown |
| Capacity | 10+1 |
| Stock Material | Wood |
| OAL | 37" |
| Sights | Gold Bead Front / Adj Rear |
| Barrel Finish | Satin Black |
| Barrel Material | Alloy Steel |
| Twist | 1:16" RH |
| Receiver Description | Drilled & Tapped |
| Grooves | 6 |
| Receiver Material | Alloy Steel |
| Safety | Crossbolt |
| Stock Description | Fixed |
| Barrel Length | 18.50" |
| Length of Pull | 13.50" |
| Max Capacity | 10 |
| Receiver Finish | Engraved Satin Black |
| Weight | 5 lbs |
| Stock Finish | Hardwood |
| SKU | 196192 |
| UPC | 736676110308 |
| MPN | 11030 |
Specifications
Explore the specific details and characteristics
- SKU
- 196192
- UPC
- 736676110308
- MPN
- 11030







