
Ruger 13778 LCP Max 250th Anniversary Compact Frame 380 ACP 10+1 2.80" Black Nitride/Liberty Blue w/Red & White Splatter
$325.99
Please Allow 4-5 Business Days for In Store Pickup
Product Features & Specifications
Ruger 13778 LCP Max 250th Anniversary Compact Frame 380 ACP 10+1 2.80" Black Nitride Barrel, Black Nitride Alloy Steel Engraved/Serrated Slide, Liberty Blue w/Red & White Splatter Polymer Frame
The LCP Max Limited Edition model features a special 'Made in the 250th Year of American Liberty" engraving on the slide to commemorate America's 250th Anniversary.Featuring textured grip frame for a secure and comfortable grip; slide and frame surfaces and edges are smooth for comfortable carry and handling; Tritium front sight with white outline makes for fast acquisition in all light conditions, rear sight features a generous u-notch for easy alignment and a square front face for one-handed cocking; sight Dovetails are sized to accept aftermarket Bodyguard-pattern sights; utilizes Ruger's safe, reliable and proven Secure Action fire-control system that combines a protected internal hammer with a bladed-safety trigger and a reversible magazine release.
Includes 10rd magazine ships with flush floorplate, soft pocket holster and magazine loader.
| Brand | Ruger |
| Series | Max 250th Anniversary |
| Model | LCP |
| Caliber | 380 ACP |
| Barrel Length Range | 2" to 2.99" |
| Capacity | 10+1 |
| Frame Finish | Liberty Blue w / Red & White Splatter |
| OAL | 5.17" |
| Frame Material | Polymer |
| Slide Finish | Black Nitride |
| Slide Material | Alloy Steel |
| Sights | Tritium w / White Outline Front / Drift Adj Rear |
| Slide Description | Engraved / Serrated |
| Barrel Finish | Black Nitride |
| Barrel Material | Alloy Steel |
| Twist | 1:16" RH |
| Frame Size | Compact |
| Grooves | 6 |
| Width | 0.75" |
| Barrel Length | 2.80" |
| Max Capacity | 10 |
| Weight | 10.60 oz |
| Frame Description | Polymer Frame |
| SKU | 196196 |
| UPC | 736676137787 |
| MPN | 13778 |
Specifications
Explore the specific details and characteristics
- SKU
- 196196
- UPC
- 736676137787
- MPN
- 13778







