
Ruger 19444 RXM 9mm Luger 17+1 4.50" Black FNC, Optic Ready
$434.99
Please Allow 4-5 Business Days for In Store Pickup
Product Features & Specifications
Ruger 19444 RXM 9mm Luger 17+1 4.50" Black FNC Nitride Alloy Steel Barrel & Optic Ready/Serrated Slide, Black Polymer Frame w/Accessory Rail, Textured Grip, RMR/RMSc/DeltaPoint Pro Footprint
The Ruger RXM features an interchangeable Magpul enhanced grip; most major components are designed for Gen3 compatibility with off the shelf parts, holsters and accessories; Co-witness-height steel sights feature a tritium night front sight; low-profile, flared magazine well; magazine release scalloped for easy access; universal accessory rail for use with a variety of lights and lasers; extended magazine release and raised slide stop.Slide allows for direct optic mounting of RMR, DPP and RMSc pattern optics.
Includes two Magpul PMAG 17rd GL9 magazines and a co-branded plastic carry case.
| Brand | Ruger |
| Model | RXM |
| Caliber | 9mm Luger |
| Barrel Length Range | 4" to 4.99" |
| Capacity | 17+1 |
| Action | Striker Fire |
| Frame Finish | Black |
| OAL | 7.65" |
| Frame Material | Polymer |
| Slide Finish | Black FNC Nitride |
| Slide Material | Alloy Steel |
| Sights | Tritium, Co-Witness Height Front / Steel Drift Adj. Rear |
| Slide Description | Optic Ready / Serrated |
| Mount Type | RMR Footprint |
| Barrel Finish | Black FNC Nitride |
| Barrel Material | Alloy Steel |
| Twist | 1:10" RH |
| Grips | Textured |
| Grooves | 6 |
| Safety | Internal Safety System |
| Barrel Length | 4.50" |
| Max Capacity | 17 |
| Trigger | Flat Face |
| Weight | 1.48 lbs |
| Frame Description | Polymer Frame w / Accessory Rail |
| SKU | 190351 |
| UPC | 736676194445 |
| MPN | 19444 |
Specifications
Explore the specific details and characteristics
- SKU
- 190351
- UPC
- 736676194445
- MPN
- 19444







