
Ruger 3521 Max-9 Long RD 9mm Luger 12+1 4" Black Alloy Steel Optic Ready/Serrated Slide, Black Polymer Frame
by Ruger
Availability:IN STOCK ONLINE
$331.99
$431.99
Please Allow 4-5 Business Days for In Store Pickup
Product Features & Specifications
Ruger 3521 Max-9 Long RD 9mm Luger 12+1 4" Black Alloy Steel Optic Ready/Serrated Slide, Black Polymer Frame
| Brand | Ruger |
| Series | Long RD |
| Model | Max-9 |
| Caliber | 9mm Luger |
| Barrel Length Range | 4" to 4.99" |
| Capacity | 12+1 |
| Action | Striker Fire |
| Frame Finish | Black |
| OAL | 6.40" |
| Frame Material | Polymer |
| Slide Finish | Black |
| Slide Material | Alloy Steel |
| Slide Description | Optic Ready / Serrated |
| Height | 4.20" |
| Safety | Striker Block / Trigger |
| Width | 1" |
| Barrel Length | 4" |
| Max Capacity | 12 |
| SKU | 181676 |
| UPC | 736676035212 |
| MPN | 3521 |
Specifications
Explore the specific details and characteristics
- SKU
- 181676
- UPC
- 736676035212
- MPN
- 3521








