
Ruger 46923 American II Ranch Full Size 350 Legend 5+1 16.40" Cobalt Cerakote/FDE Splatter
$613.99
Please Allow 4-5 Business Days for In Store Pickup
Product Features & Specifications
Ruger 46923 American II Ranch Full Size 350 Legend 5+1 16.40" Cobalt Cerakote Spiral Fluted Threaded Barrel & Alloy Steel Receiver w/Picatinny Rail, Flat Dark Earth Splatter Adj Comb & LOP Synthetic Stock, Right Hand
The Ruger American Ranch Gen II features a splatter finished stock with a soft rubber recoil pad; adjustable length of pull; low comb improves sight alignment when using magnified optics but can be removed when utilizing low-mounted sights; Cerakote coating on barrel, muzzle brake, receiver and bolt handle; threaded barrel with factory-installed Ruger Hybrid Muzzle Brake; Ruger Marksman Adjustable trigger; patented Power Bedding integral bedding block system positively locates the receiver and free-floats the barrel for outstanding accuracy.Includes magazine and steel sling swivel studs.
| Brand | Ruger |
| Series | Ranch |
| Model | American II |
| Caliber | 350 Legend |
| Stock Finish Group | Brown |
| Capacity | 5+1 |
| Stock Material | Synthetic |
| Action | Bolt |
| OAL | 37.60" |
| Hand | Right Hand |
| Sights | None |
| Size | Full Size |
| Barrel Finish | Cobalt Cerakote |
| Barrel Material | Steel |
| Muzzle | Radial Muzzle Brake |
| Twist | 1:16" RH |
| Receiver Description | Picatinny Rail |
| Magazine Type | AR Style |
| Trigger Pull Weight | 3-5 lbs |
| Grooves | 5 |
| Receiver Material | Alloy Steel |
| Recoil Pad Type | Rubber |
| Safety | 3 Position |
| Thread Pattern | 1 / 2"x28 |
| Stock Description | Adj Comb & LOP |
| Barrel Description | Spiral Fluted Threaded |
| Barrel Length | 16.40" |
| Length of Pull | Adjustable |
| Max Capacity | 5 |
| Receiver Finish | Cobalt Cerakote |
| Trigger | Ruger Marksman Adjustable |
| Weight | 6.20 lbs |
| Stock Finish | Flat Dark Earth Splatter |
| SKU | 164952 |
| UPC | 736676469239 |
| MPN | 46923 |
Specifications
Explore the specific details and characteristics
- SKU
- 164952
- UPC
- 736676469239
- MPN
- 46923







