
Savage Arms 32498 110 Ridge Hunter 308 Win 10+1 18" Heavy Barrel, Flat Dark Gray
by Savage Arms
Availability:IN STOCK ONLINE
$810.99
Please Allow 4-5 Business Days for In Store Pickup
Product Features & Specifications
Savage Arms 32498 110 Ridge Hunter 308 Win 10+1 18" Heavy Barrel, Flat Dark Gray Adj LOP Synthetic Stock, Right Hand
| Brand | Savage Arms |
| Series | Ridge Hunter |
| Model | 110 |
| Caliber | 308 Win |
| Barrel Length Range | 18" to 18.99" |
| Stock Finish Group | Gray |
| Capacity | 10+1 |
| Stock Material | Synthetic |
| Action | Bolt |
| OAL | 38.26" |
| Hand | Right Hand |
| Twist | 1:10" |
| Trigger Pull Weight | 2.50-6 lbs |
| Stock Description | Adj LOP |
| Barrel Description | Heavy |
| Barrel Length | 18" |
| Max Capacity | 10 |
| Trigger | AccuTrigger |
| Weight | 8.10 lbs |
| Stock Finish | Flat Dark Gray |
| SKU | 189602 |
| UPC | 011356324986 |
| MPN | 32498 |
Specifications
Explore the specific details and characteristics
- SKU
- 189602
- UPC
- 011356324986
- MPN
- 32498








