
Savage Arms 32633 110 Core Predator Full Size 22-250 Rem 10+1 22" Medium Heavy Fluted Barrel, Black/Hunter Green
by Savage Arms
Availability:IN STOCK ONLINE
$972.99
Please Allow 4-5 Business Days for In Store Pickup
Product Features & Specifications
Savage Arms 32633 110 Core Predator Full Size 22-250 Rem 10+1 22" Medium Heavy Fluted Barrel, Arca Rail Forend, Hunter Green AccuStock w/AccuFit V2 Synthetic Stock, Left Hand
| Brand | Savage Arms |
| Series | Core Predator |
| Model | 110 |
| Caliber | 22-250 Rem |
| Barrel Length Range | 22" to 22.99" |
| Stock Finish Group | Green |
| Capacity | 10+1 |
| Stock Material | Synthetic |
| Action | Bolt |
| OAL | 42.26" |
| Hand | Right Hand |
| Size | Full Size |
| Twist | 1:12" |
| Trigger Pull Weight | 1.50-4 lbs |
| Forend Type | Arca Rail |
| Stock Description | AccuStock w / AccuFit V2 |
| Barrel Description | Medium Heavy Fluted |
| Barrel Length | 22" |
| Max Capacity | 10 |
| Trigger | AccuTrigger |
| Weight | 8.90 lbs |
| Stock Finish | Hunter Green |
| SKU | 189761 |
| UPC | 011356326331 |
| MPN | 32633 |
Specifications
Explore the specific details and characteristics
- SKU
- 189761
- UPC
- 011356326331
- MPN
- 32633







