
Savage Arms Rascal F-SR 22 LR 1rd 16.13" Matte Black Single Shot Threaded Barrel, Pink
by Savage Arms
Availability:IN STOCK ONLINE
$170.99
Please Allow 4-5 Business Days for In Store Pickup
Product Features & Specifications
Savage Arms Rascal F-SR 22 LR 1rd 16.13" Matte Black Single Shot Threaded Barrel, Pink Synthetic Stock, Right Hand
| Brand | Savage Arms |
| Series | F-SR |
| Model | Rascal |
| Caliber | 22 LR |
| Barrel Length Range | 16" to 16.99" |
| Stock Finish Group | Pink |
| Capacity | 1rd |
| Stock Material | Synthetic |
| Action | Bolt |
| OAL | 30.63" |
| Hand | Right Hand |
| Barrel Finish | Matte Black |
| Barrel Material | Carbon Steel |
| Twist | 1:16" |
| Trigger Pull Weight | 2.50-6 lbs |
| Thread Pattern | 1 / 2"x28 |
| Barrel Description | Threaded |
| Barrel Length | 16.13" |
| Trigger | AccuTrigger |
| Weight | 3.50 lbs |
| SKU | 190039 |
| UPC | 062654138119 |
| MPN | 13811 |
Specifications
Explore the specific details and characteristics
- SKU
- 190039
- UPC
- 062654138119
- MPN
- 13811







