
Shadow Systems SS-3009-B XR920 Elite 9mm Luger 10+1 5" Bronze TICN/Black Nitride, Optic Cut
$621.99
Please Allow 4-5 Business Days for In Store Pickup
Product Features & Specifications
Shadow Systems SS-3009-B XR920 Elite 9mm Luger 10+1 5" Bronze TICN Match Grade/Spiral Fluted/Threaded Barrel, Black Nitride Optic Cut/Serrated/Window Cut Stainless Steel Slide, Black Polymer Frame w/Beavertail & Picatinny Rail, Blemished
Born out of a custom request for Law Enforcement, the XR920 is the crossover pistol that is quicker out of the holster with a full 10+1 capacity.Featuring the customizable ergonomics and unmatched recoil control.
The XR920 frame features interchangeable backstraps; extended beavertail; aggressive trigger guard undercut; aggressive wrap-around grip texture; directional serrations in the front and rear of the slide and a thinned profile at grasping locations, weight cut to reduce slide weight; match-grade, threaded barrel is conventionally rifled, spiral-fluted; drop-safe, flat-faced aluminum trigger; optic cut, can accommodate most major brands of RDS optics directly mounted to the slide, without intervening plates or adapters.Includes one magazine.
| Brand | Shadow Systems |
| Series | Elite |
| Model | XR920 |
| Caliber | 9mm Luger |
| Barrel Length Range | 4" to 4.99" |
| Capacity | 10+1 |
| Action | Striker Fire |
| Frame Finish | Black |
| OAL | 7.88" |
| Frame Material | Polymer |
| Hand | Right Hand |
| Slide Finish | Black Nitride |
| Slide Material | Stainless Steel |
| Sights | Green Tritium Dot Front / Black Serrated Rear |
| Slide Description | Optic Cut / Serrated / Window Cut |
| Barrel Finish | Bronze TICN |
| Barrel Material | Steel |
| Frame Size | Full Size |
| Grips | Interchangeable Backstrap |
| Trigger Pull Weight | 4.50-5 lbs |
| Height | 5.25" |
| Includes | 2 Magazines |
| Safety | No |
| Thread Pattern | 1 / 2"x28 |
| Barrel Description | Match Grade / Spiral Threaded |
| Barrel Length | 4.50" |
| Max Capacity | 10 |
| Trigger | Flat Face |
| Weight | 22.40 oz |
| Frame Description | Polymer Frame w / Beavertail & Picatinny Rail |
| SKU | 181841 |
| UPC | 810013439090 |
| MPN | SS-3009-B |
Specifications
Explore the specific details and characteristics
- SKU
- 181841
- UPC
- 810013439090
- MPN
- SS-3009-B







