
Sig Sauer 1911XCA45CXR3RXX 1911 XEmperor Scorpion Carry Frame 45 ACP 8+1 4.25"
$1,699.99
$1,899.99
Please Allow 4-5 Business Days for In Store Pickup
Product Features & Specifications
Sig Sauer 1911XCA45CXR3RXX 1911 XEmperor Scorpion Carry Frame 45 ACP 8+1 4.25" Black DLC Barrel, Coyote PVD Stainless Steel Optic Ready/Serrated Slide, Coyote PVD Stainless Steel Frame w/Picatinny Rail, Black LOK G10 Grip, Sig ROMEO-X Compact
The classic 1911 has joined the Red Dot Revolution with the introduction of the 1911-X from SIG SAUER.A balance of classic engineering and style with modern upgrades.
Featuring an ultra-low-profile direct-mount optic capability; XRAY3 Day/Night sights; adjustable flat blade trigger; custom G10 grip panels from LOK grips; railed stainless steel frame with undercut trigger guard, extended ambidextrous manual safety and slide stop and a removable metal magwell.The 1911-X ROMEO-X models feature a factory installed ROMEO-X red-dot sight from SIG SAUER Electro-Optics; the optics is 7075 aircraft-grade alloy featuring machined anti-reflection grooves on shooter-facing surfaces with distortion-free aspheric glass and a patent-pending Beryllium Copper flexure-arm adjustment system.
The ROMEO-X incorporates a high-efficiency point source red LED emitter with 2 MOA dot/32 MOA circle reticle, side independent brightness adjustment buttons, 15 brightness settings including night vision settings and a side-mounted CR1632 battery compartment with a threaded battery cap so the optic does not need to be removed from the pistol for battery changes.Additionally, the ROMEO-X offers a low deck height for standard-height iron sight co-witness, has a minimum continuous runtime of 20,000 hours at medium brightness setting and utilizes MOTAC (Motion Activated Illumination), MAGNETAC (Magnetic Activation) and D.
A.R.
C (Dark Adaptive Reticles & Coatings) technologies.
| Brand | Sig Sauer |
| Series | XEmperor Scorpion |
| Model | 1911 |
| Caliber | 45 ACP |
| Barrel Length Range | 4" to 4.99" |
| Gun Platform | 1911 Style |
| Capacity | 8+1 |
| Action | SAO |
| Frame Finish | Coyote PVD |
| OAL | 8" |
| Frame Material | Stainless Steel |
| Slide Finish | Coyote PVD |
| Slide Material | Stainless Steel |
| Sights | XRAY3 Day / Night |
| Slide Description | Optic Ready / Serrated |
| Barrel Finish | Black DLC |
| Barrel Material | Carbon Steel |
| Frame Size | Carry |
| Grips | Black LOK G10 |
| Optic Description | Sig ROMEO-X Compact |
| Height | 6" |
| Safety | Manual |
| Width | 1.30" |
| Barrel Description | Carbon Steel |
| Barrel Length | 4.25" |
| Max Capacity | 8 |
| Trigger | Adjustable |
| Weight | 39.60 oz |
| Frame Description | Stainless Steel Frame w / Picatinny Rail |
| Hammer Type | Bobbed |
| SKU | 185515 |
| UPC | 798681693184 |
| MPN | 1911XCA45CXR3RXX |
Specifications
Explore the specific details and characteristics
- SKU
- 185515
- UPC
- 798681693184
- MPN
- 1911XCA45CXR3RXX







