
Sig Sauer 211F9GT5 P211 GT5 Full Size 9mm Luger 21+1 5" Pistol
$2,160.99
$2,299.99
Please Allow 4-5 Business Days for In Store Pickup
Product Features & Specifications
Sig Sauer 211F9GT5 P211 GT5 Full Size 9mm Luger 21+1 5" Black Barrel, Black Nitron Stainless Steel Optic Ready/Serrated Slide & Frame w/Beavertail & Picatinny Rail, G10 Grip Panels, SIGLOC-PRO Footprint, Ambidextrous
The SIG SAUER P211-GT5 delivers precision, control and versatility in a full-size, non-compensated P211 configuration.The P211-GT5 features a target-crowned bull barrel; SIG-LOC PRO optic-ready slide; aggressive, duty-style serrations; fully ambidextrous controls; steel frame with a full-length Picatinny accessory rail and three-slot accessory rail; alloy grip module with G10 grip panels; skeletonized flat blade trigger and a removable steel magwell that supports fast, efficient reloads.
Includes two 21rd and one 17rd P320 steel magazines.
| Brand | Sig Sauer |
| Series | GT5 |
| Model | P211 |
| Caliber | 9mm Luger |
| Barrel Length Range | 5" to 5.99" |
| Capacity | 17+1 |
| Action | SAO |
| Frame Finish | Black Nitron |
| OAL | 8.50" |
| Frame Material | Stainless Steel |
| Hand | Ambidextrous |
| Slide Finish | Black Nitron |
| Slide Material | Stainless Steel |
| Sights | XRAY3 Day / Night Front / Black Rear |
| Slide Description | Optic Ready / Serrated |
| Mount Type | SIG-LOC PRO Footprint |
| Barrel Finish | Black |
| Barrel Material | Carbon Steel |
| Frame Size | Full Size |
| Magazine Type | Sig P320 |
| Grips | G10 Grip Panels |
| Height | 5.70 |
| Safety | Manual |
| Width | 1.48" |
| Barrel Description | Bull w / Target Crown |
| Barrel Length | 5" |
| Max Capacity | 21 |
| Trigger | Skeletonized |
| Weight | 2.87 lbs |
| Frame Description | Stainless Steel Frame w / Beavertail & Picatinny Rail |
| SKU | 191992 |
| UPC | 798681740499 |
| MPN | 211F9GT5 |
Specifications
Explore the specific details and characteristics
- SKU
- 191992
- UPC
- 798681740499
- MPN
- 211F9GT5







