
Sig Sauer 320X59MAXM2 P320 MAX 2 9mm Luger 21+1 5" Black Nitride Match Grade Bull Barrel
$1,439.99
$1,599.98
Please Allow 4-5 Business Days for In Store Pickup
Product Features & Specifications
Sig Sauer 320X59MAXM2 P320 MAX 2 9mm Luger 21+1 5" Black Nitride Match Grade Bull Barrel, Black Nitron Stainless Steel Optic Ready/Serrated Slide, Black Nitron Stainless Steel Frame w/Picatinny Rail, Hogue Max Michel Edition Aluminum Grip, Sig ROMEO3 6 MO
The Sig P320 SXG MAX is an all-steel striker-fired pistol exclusively designed in collaboration with the Captain of Team SIG, Max Michel.The P320 SXG MAX features a TXG tungsten-infused XFULL grip module with a flat skeletonized trigger; slide with custom wraparound serrations and official Max Michel Engraving; Match Grade Bull barrel; Max Michel Edition HOGUE Wrapter Grip; Ambi slide release; reversible Springer Precision magazine release.
Includes pre-installed ROMEO3 MAX 6 MOA reflex sight, Springer Precision Optic Plate for a PRO Footprint; four 21rd magazines, Hogue Wraptor Grip tape, 12lb and 14lb 1911 style recoil spring.
| Brand | Sig Sauer |
| Series | MAX 2 |
| Model | P320 |
| Caliber | 9mm Luger |
| Barrel Length Range | 5" to 5.99" |
| Capacity | 21+1 |
| Action | Striker Fire |
| Frame Finish | Black Nitron |
| OAL | 8.25" |
| Frame Material | Stainless Steel |
| Slide Finish | Black Nitron |
| Slide Material | Stainless Steel |
| Slide Description | Optic Ready / Serrated |
| Mount Type | DeltaPoint Pro Footprint |
| Barrel Finish | Black Nitride |
| Barrel Material | Carbon Steel |
| Frame Size | Full Size |
| Grips | Hogue Max Michel Edition Aluminum |
| Optic Description | Sig ROMEO3 MAX |
| Height | 6.25" |
| Safety | Ambidextrous |
| Width | 1.61" |
| Barrel Description | Match Grade Bull |
| Barrel Length | 5" |
| Max Capacity | 21 |
| Trigger | Flat Blade Competition |
| Weight | 43.60 oz |
| Frame Description | Stainless Steel Frame w / Picatinny Rail |
| SKU | 182490 |
| UPC | 798681704798 |
| MPN | 320X59MAXM2 |
Specifications
Explore the specific details and characteristics
- SKU
- 182490
- UPC
- 798681704798
- MPN
- 320X59MAXM2








