
Sig Sauer 365-380-ROSE-MS-RS P365 Rose Kit Micro Compact 380 ACP 10+1 3.10" Black Nitron w/ Rose Accents, Optic Ready
$929.99
$1,159.99
Please Allow 4-5 Business Days for In Store Pickup
Product Features & Specifications
Sig Sauer 365-380-ROSE-MS-RS P365 Rose Kit Micro Compact 380 ACP 10+1 3.10" Black Nitron Stainless Steel Serrated w/Optic Slide, Black Nitron w/Rose Accents Stainless Steel Frame w/Accessory Rail, LXG Laser Engraved Grip, Sig ROMEO-RS Compact, RMSc Footpr
The 365 features Suppressor XRAY3 Day/Night sights; Rose Gold Cerakote controls; Accessory rail; RMSc optic footprint and Rose laser engraved grip module.Includes ROMEO-RS Compact 3 MOA Red Dot, two magazines, Vaultek Lifepod Pistol Safe, Dummy Rounds and quick start guide.
| Brand | Sig Sauer |
| Series | Rose Kit |
| Model | P365 |
| Caliber | 380 ACP |
| Barrel Length Range | 3" to 3.99" |
| Capacity | 10+1 |
| Action | Striker Fire |
| Frame Finish | Black Nitron w / Rose Accents |
| OAL | 5.80" |
| Frame Material | Stainless Steel |
| Slide Finish | Black Nitron |
| Slide Material | Stainless Steel |
| Sights | XRAY3 Day / Night |
| Slide Description | Serrated w / Optic |
| Mount Type | RMSc Footprint |
| Barrel Finish | Black |
| Barrel Material | Carbon Steel |
| Frame Size | Micro-Compact |
| Grips | Black LXG |
| Optic Description | Sig ROMEO-RS Compact |
| Height | 5.20" |
| Safety | Manual |
| Width | 1" |
| Barrel Length | 3.10" |
| Max Capacity | 10 |
| Weight | 1 lb |
| Frame Description | Stainless Steel Frame w / Accessory Rail |
| SKU | 188664 |
| UPC | 798681729975 |
| MPN | 365-380-ROSE-MS-RS |
Specifications
Explore the specific details and characteristics
- SKU
- 188664
- UPC
- 798681729975
- MPN
- 365-380-ROSE-MS-RS







