
Sig Sauer 365XCA9COMPMS P365 XMacro COMP Compact 9mm Luger 17+1 3.10" Black/Stainless Steel, Optic Ready
$855.99
Please Allow 4-5 Business Days for In Store Pickup
Product Features & Specifications
Sig Sauer 365XCA9COMPMS P365 XMacro COMP Compact 9mm Luger 17+1 3.10" Black Barrel, Black Nitron Stainless Steel Integrated Compensator/Optic Ready/Serrated Slide, Black Stainless Steel Frame w/Beavertail & Picatinny Rail, XMacro Polymer Grip, RMSc Footpr
The P365-XMACRO COMP is more shootable, with an integrated compensator that reduces muzzle flip and makes follow-up shots faster and more accurate.Features a slim 1" wide design; XRAY3 Day/Night sights; Picatinny rail; interchangeable backstraps and a macro-compact grip module.
| Brand | Sig Sauer |
| Series | XMacro COMP |
| Model | P365 |
| Caliber | 9mm Luger |
| Barrel Length Range | 3" to 3.99" |
| Capacity | 17+1 |
| Action | Striker Fire |
| Frame Finish | Black |
| OAL | 6.60" |
| Frame Material | Stainless Steel |
| Slide Finish | Black Nitron |
| Slide Material | Stainless Steel |
| Sights | XRAY3 Day / Night |
| Slide Description | Integrated Compensator / Optic Ready / Serrated |
| Mount Type | RMSc Footprint |
| Barrel Finish | Black |
| Barrel Material | Carbon Steel |
| Frame Size | Compact |
| Grips | XMacro Polymer |
| Height | 5.20" |
| Width | 1.10" |
| Barrel Length | 3.10" |
| Max Capacity | 17 |
| Weight | 1.34 lbs |
| Frame Description | Stainless Steel Frame w / Beavertail & Picatinny Rail |
| SKU | 195200 |
| UPC | 798681738045 |
| MPN | 365XCA9COMPMS |
Specifications
Explore the specific details and characteristics
- SKU
- 195200
- UPC
- 798681738045
- MPN
- 365XCA9COMPMS







