
Sig Sauer Electro-Optics SOR02060 Romeo-RS Pro Black 1x 6 MOA Red Dot Reticle
$169.99
Please Allow 4-5 Business Days for In Store Pickup
Product Features & Specifications
Sig Sauer Electro-Optics SOR02060 Romeo-RS Pro Black 1x 6 MOA Red Dot Reticle
The ROMEO-RS (Reinforced Steel) was specifically engineered to provide the accuracy and convenience of a pistol-mounted red dot at a cost that competes with high-end iron sights.Inspired by the design of modern striker-fired pistols that employ high-strength polymer and metal, the ROMEO-RS housing forms around a rugged steel chassis that supports and protects a premium aspherical glass lens.
Metal inserts allow for optimal torque load when mounting the optic to a pistol slide and installing the side-load battery tray, while additional metal inserts provide increased accuracy and long term durability for the windage and elevation adjustment mechanisms.The ROMEO-RS features a convenient side-mounted illumination adjustment button embedded into the polymer housing to prevent accidental interference, and the side-load battery tray makes battery replacements easy to do while maintaining zero.
SIG SAUER’s updated footprint design maintains true compatibility with industry-standard optics cuts while allowing for the additional lock-up strength provided by steel recoil pins to eliminate the potential for any lateral shift.
| Brand | Sig Sauer Electro-Optics |
| Series | Pro |
| Model | Romeo-RS |
| Magnification | 1x |
| Color | Black |
| Reticle | 6 MOA Red Dot |
| Material | Polymer |
| Run Time | 20,000 hrs |
| Battery Size | CR1632 |
| Length | 1.83" |
| Height | 1.21" |
| Width | 1.42" |
| Windage Elevation | 70 MOA |
| SKU | 192248 |
| UPC | 798681703364 |
| MPN | SOR02060 |
Specifications
Explore the specific details and characteristics
- CATEGORY
- RED DOT SCOPES
- BRAND
- Sig Sauer Electro-Optics
- MODEL
- Romeo-RS
- MAGNIFICATION
- 1X
- OBJECTIVE
- 31MM
- DOT SIZE
- 6 MOA
- LENGTH
- 1.83"
- WEIGHT
- 26.60 OZ
- BATTERY SIZE
- CR1632
- RETICLE
- RED DOT
- OPTIC COATING
- SPECTRACOAT
- WINDAGE ELEVATION
- 70 MOA
- SKU
- 192248
- UPC
- 798681703364
- MPN
- SOR02060







