
Sig Sauer Electro-Optics SOR30300 Romeo3Max Pro Black 1 x 31 mm 3 MOA Red Dot
$699.99
Please Allow 4-5 Business Days for In Store Pickup
Product Features & Specifications
Sig Sauer Electro-Optics SOR30300 Romeo3Max Pro Black 1 x 31 mm 3 MOA Red Dot
Developed in collaboration with Team SIG Captain, Max Michel, and already established as an advantage in the 2019 competitive season.The ROMEO3MAX Pro is a compact, open reflex sight featuring a 31 mm wide, round lens design for superior field-of-view, a special red-notch filter for vivid red dot and unrivaled optical clarity, with a 3 MOA dot size for rapid target engagement, 15 illumination intensity levels, MOTAC activation, and up to 20,000 hours of runtime.
Dependable waterproof (IPX-7 rated for complete water immersion up to 1 meter) and fog proof performance.
| Brand | Sig Sauer Electro-Optics |
| Series | Pro |
| Model | Romeo3Max |
| Magnification | 1x |
| Reticle | 3 MOA Red Dot |
| Frame Material | Aluminum |
| Material | Aluminum |
| Mount Type | DeltaPoint Pro Footprint |
| Adjustment Size | 3 MOA |
| Frame Color | Black |
| Objective | 31mm |
| Brightness Settings | 13 Day / 2 Night |
| Battery Size | CR2032 |
| Windage Adjustment | 100 MOA |
| Length | 1.83" |
| Dot Size | 3 MOA |
| Elevation Adjustment | 100 MOA |
| Height | 1.32 |
| Width | 1.36" |
| Weight | 1.10 oz |
| SKU | 169367 |
| UPC | 798681701483 |
| MPN | SOR30300 |
Specifications
Explore the specific details and characteristics
- SKU
- 169367
- UPC
- 798681701483
- MPN
- SOR30300







