
Sig Sauer Electro-Optics SOSBDX4611 Sierra4 BDX Black 6-24x50mm, 30mm Tube Illuminated BDX-R2 Ballistoc w/194 LEDS Reticle
$799.99
Please Allow 4-5 Business Days for In Store Pickup
Product Features & Specifications
Sig Sauer Electro-Optics SOSBDX4611 Sierra4 BDX Black 6-24x50mm, 30mm Tube Illuminated BDX-R2 Ballistoc w/194 LEDS Reticle
The SIERRA4-BDX riflescope simplifies shooting at distance by connecting to BDX-equipped rangefinders to deliver an illuminated holdover dot specific to your target distance, ballistic performance, and environmental conditions.With a digital focal plane and 194 LED hold points.
| Brand | Sig Sauer Electro-Optics |
| Series | BDX |
| Model | Sierra4 |
| Magnification | 6-24x |
| Tube Diameter | 30mm |
| Color | Black |
| Reticle | Illuminated BDX-R2 Ballistoc w / 194 LEDS |
| Field of View | 0.80 - 3.30ft @ 100yds |
| Focal Plane | Digital |
| Objective | 50mm |
| Eye Relief | 3.24"-2.44" |
| Battery Size | CR2032 |
| Windage Adjustment | 48 MOA |
| Length | 13.90" |
| Elevation Adjustment | 48 MOA |
| Optic Coating | SpectraCoat |
| Weight | 24.40 oz |
| Windage Elevation | Adjustable |
| SKU | 184813 |
| UPC | 798681700646 |
| MPN | SOSBDX4611 |
Specifications
Explore the specific details and characteristics
- SKU
- 184813
- UPC
- 798681700646
- MPN
- SOSBDX4611







