
Sig Sauer ENDURE30 Endure 30 Cal 1.75" Black Titanium 5/8"x24
$899.99
$1,162.38
Please Allow 4-5 Business Days for In Store Pickup
Product Features & Specifications
Sig Sauer ENDURE30 Endure 30 Cal 1.75" Black Titanium 5/8"x24
The new SIG SAUER ENDURE suppressor was designed to meet the needs of the modern-day hunter while offering superior performance across bolt-action rifle platforms.Utilizing SIG SAUERs advanced additive manufacturing techniques, the ENDURE features a 3D printed titanium core with internal geometries optimized for sound reduction.
The .30 caliber ENDURE suppressor features a compact length of 6 inches for enhanced portability in the field.Its lightweight, durable construction makes it an ideal companion for even the most strenuous hunts, keeping shots silent and accurate.
| Brand | Sig Sauer |
| Model | Endure |
| Caliber | 30 Cal |
| Color | Black |
| OAL | 6" |
| Material | Titanium |
| Attachment Type | Hub Taper Direct |
| Diameter | 1.75" |
| Thread Pattern | 5 / 8"x24 |
| Weight | 11 oz |
| SKU | 182467 |
| UPC | 798681730162 |
| MPN | ENDURE30 |
Specifications
Explore the specific details and characteristics
- SKU
- 182467
- UPC
- 798681730162
- MPN
- ENDURE30







