
Smith & Wesson 13928 M&P M2.0 Compact Bug Out Bundle 9mm Handgun Combo
$599.99
Product Features & Specifications
Smith & Wesson 13928 M&P M2.0 Compact Bug Out Bundle 9mm Luger 15+1(2)/23+1(2) 4", Black, Polymer Frame With Picatinny Rail, Optic Cut Slide, Includes Bug Out Bag No Manual Safety
This Bug Out Bundle includes the M&P2.0 Compact, Bug Out Bag, 2x 15rd mags, & 2x 23rd extended mags. These models are chambered in 9mm with a 4 barrel, feature a slide cut for optics, co-witness white-dot front and rear sights, and enlarged forward serrations.
This pistol has seven mounting plates designed to fit popular slide-mounted optics. Highlights of the M&P M2.0 pistol include an extended stainless-steel chassis and a low barrel bore axis for reduced muzzle rise and faster aim recovery. The M&P M2.0 pistol improves performance with a fine-tuned, flat-face trigger, lighter pull, and a tactile and audible reset.
The gun includes an aggressively-textured grip and four interchangeable palm swell inserts for optimal hand fit and trigger reach.
| Brand | Smith & Wesson |
| Category | Pistols |
| Series | M2.0 Bug Out Bundle |
| Model | M&P |
| Caliber | 9mm Luger |
| Barrel Length Range | 4" to 4.99" |
| Capacity | 23+1 |
| Action | Striker Fire |
| Frame Finish | Matte Black |
| OAL | 7.25" |
| Frame Material | Polymer |
| Hand | Right Hand |
| Sight Style | Contrast |
| Slide Finish | Black Armornite |
| Slide Material | Stainless Steel |
| Slide Description | Optic Cut / Serrated |
| Barrel Finish | Black Armornite |
| Barrel Material | Stainless Steel |
| Twist | 1:10" |
| Frame Size | Compact |
| Magazine Type | OEM |
| Grips | Black Interchangeable Backstrap |
| Sight Configuration | Tall 3-Dot White |
| Grooves | 5 |
| Height | 5" |
| Includes | 4 Magazines / Bug Out Bag |
| Safety | No Thumb |
| Width | 1.16" |
| Barrel Description | Stainless Steel |
| Barrel Length | 4" |
| Max Capacity | 23 |
| Trigger | Flat Face |
| Weight | 25.80 oz |
| Frame Description | Polymer Frame w / Picatinny Rail |
Specifications
Explore the specific details and characteristics
- Caliber
- 9mm
- Barrel Length
- 4"
- SKU
- 13928
- UPC
- 022188894059
- MPN
- 13928







