
Smith & Wesson 14169 M&P FPC 5.78x28mm 22+1 16.25" Black Threaded Barrel
$653.99
Please Allow 4-5 Business Days for In Store Pickup
Product Features & Specifications
Smith & Wesson 14169 M&P FPC 5.78x28mm 22+1 16.25" Black Threaded Barrel, Black Polymer Receiver w/Picatinny Rail, M-LOK Handguard, Fixed Black Polymer Stock, Black Polymer Grip
The S&W M&P FPC with the ability to fold from the side, the FPC allows you to get acompact footprint and ensures that mounted optics arent disturbed.It can be field-stripped quickly and easily for cleaning.
Featuring slots in the stock allow you to store two extra M&P 5.7x28mm magazines onboard; the same grip and trigger that can be found on our M&P pistols give you a familiar experience; optics ready; threaded barrel and thread protector.Includes three 22rd magazines and mag loader.
| Brand | Smith & Wesson |
| Series | FPC |
| Model | M&P |
| Caliber | 5.78x28mm |
| Barrel Length Range | 16" to 16.99" |
| Gun Platform | AR Style |
| Operating System | Blowback |
| Stock Finish Group | Black |
| Capacity | 22+1 |
| Stock Material | Polymer |
| Action | Semi-Auto |
| OAL | 16.37" - 30.37" |
| Sights | None |
| Barrel Finish | Black |
| Barrel Material | Carbon Steel |
| Muzzle | Thread Protector |
| Twist | 1:15" |
| Receiver Description | Picatinny Rail |
| Grips | Black Polymer |
| Handguards | M-LOK |
| Receiver Material | Polymer |
| Thread Pattern | 1 / 2"x28 |
| Stock Description | Fixed |
| Barrel Description | Threaded |
| Barrel Length | 16.25" |
| Length of Pull | 14.50" |
| Max Capacity | 22 |
| Receiver Finish | Black |
| Weight | 4.08 lbs |
| Stock Finish | Black |
| SKU | 191663 |
| UPC | 022188903829 |
| MPN | 14169 |
Specifications
Explore the specific details and characteristics
- SKU
- 191663
- UPC
- 022188903829
- MPN
- 14169







