
Smith & Wesson 14279 M&P M2.0 Metal *CA Complaint Compact 9mm Luger 10+1 4", Tungsten Gray, Optic Ready
$896.99
Please Allow 4-5 Business Days for In Store Pickup
Product Features & Specifications
Smith & Wesson 14279 M&P M2.0 Metal *CA Complaint Compact 9mm Luger 10+1 4" Black Armornite Barrel, Tungsten Gray Cerakote Stainless Steel Optic Cut/Serrated Slide & Aluminum Frame w/Picatinny Rail, Interchangeable Palmswell, Grip
The S&W M&P M2.0 features the C.O.
R.E system meaning that the slide is optic cut with plates designed to accommodate most major red dots; flat face trigger and an 18 degree grip angle.
Includes four interchangeable and two 10rd magazines.
| Brand | Smith & Wesson |
| Series | M2.0 Metal *CA Complaint |
| Model | M&P |
| Caliber | 9mm Luger |
| Barrel Length Range | 4" to 4.99" |
| Capacity | 10+1 |
| Action | Striker Fire |
| Frame Finish | Tungsten Gray Cerakote |
| OAL | 7.25" |
| Frame Material | Aluminum |
| Slide Finish | Tungsten Gray Cerakote |
| Slide Material | Stainless Steel |
| Sights | 3-Dot White |
| Slide Description | Optic Cut / Serrated |
| Barrel Finish | Black Armornite |
| Barrel Material | Stainless Steel |
| Twist | 1:10" |
| Frame Size | Compact |
| Grips | Interchangeable Palmswell |
| Height | 5" |
| Safety | Thumb |
| Width | 1.40" |
| Barrel Length | 4" |
| Max Capacity | 10 |
| Weight | 1.88 lbs |
| Frame Description | Aluminum Frame w / Picatinny Rail |
| SKU | 186715 |
| UPC | 022188900538 |
| MPN | 14279 |
Specifications
Explore the specific details and characteristics
- SKU
- 186715
- UPC
- 022188900538
- MPN
- 14279








