
Smith & Wesson 14414 M&P PC M2.0 10mm Auto 10+1 4" Black Armornite, Optic Ready
$772.99
Please Allow 4-5 Business Days for In Store Pickup
Product Features & Specifications
Smith & Wesson 14414 M&P PC M2.0 10mm Auto 10+1 4" Black Armornite Stainless Steel Ported Barrel & Optic Ready/Ported/Serrated Slide, Polymer Frame w/Picatinny Rail Interchangeable Palmswell Grip
The Performance Center M&P M2.0 compact carry pistol focuses on enhancing the shooting experience.Strategically designed to leverage the gases escaping the end of the gun during firing, the PowerPort helps reduce felt recoil meaning you can stay on target better.
Includes two magazines and four interchangeable palmswell grip inserts.
| Brand | Smith & Wesson |
| Series | M2.0 |
| Model | M&P PC |
| Caliber | 10mm Auto |
| Barrel Length Range | 4" to 4.99" |
| Capacity | 10+1 |
| Action | Striker Fire |
| OAL | 7.25" |
| Frame Material | Polymer |
| Slide Finish | Black Armornite |
| Slide Material | Stainless Steel |
| Sights | Ameriglo Trooper LumiGreen Front Night / Blacked-Out Serrated U-Notch Rear |
| Slide Description | Optic Ready / Ported / Serrated |
| Barrel Finish | Black Armornite |
| Barrel Material | Stainless Steel |
| Twist | 1:10" |
| Grips | Interchangeable Palmswell |
| Height | 5.20" |
| Safety | Manual Thumb |
| Width | 1.30" |
| Barrel Description | Ported |
| Barrel Length | 4" |
| Max Capacity | 10 |
| Trigger | Flat Face |
| Weight | 1.69 lbs |
| Frame Description | Polymer Frame w / Picatinny Rail |
| SKU | 190577 |
| UPC | 022188903300 |
| MPN | 14414 |
Specifications
Explore the specific details and characteristics
- SKU
- 190577
- UPC
- 022188903300
- MPN
- 14414







