
Smith & Wesson 14459 M&P Shield X *CA Compliant Sub-Compact Frame 9mm Luger 10+1 3.60" Black Armornite, Optic Ready
$514.99
Please Allow 4-5 Business Days for In Store Pickup
Product Features & Specifications
Smith & Wesson 14459 M&P Shield X *CA Compliant Sub-Compact Frame 9mm Luger 10+1 3.60" Black Armornite Stainless Steel Barrel & Optic Ready/Serrated Slide, Black Polymer Frame w/Picatinny Rail, Black Textured Grip, Holosun K/RMSc Footprint
The M&P SHIELD X focuses on versatility.Featuring aggressive front and rear serrations; reversible magazine catch; longer grip to maximize capacity; improved ergonomics make for a better fit and feel in the hand; flat-plane RMSc/K optic cut and front rail.
Includes two magazines.
| Brand | Smith & Wesson |
| Series | Shield X *CA Compliant |
| Model | M&P |
| Caliber | 9mm Luger |
| Barrel Length Range | 3" to 3.99" |
| Capacity | 10+1 |
| Action | Striker Fire |
| Frame Finish | Black |
| OAL | 6.87" |
| Frame Material | Polymer |
| Slide Finish | Black Armornite |
| Slide Material | Stainless Steel |
| Sights | Ameriglo Trooper LumiGreen Front Night / Blacked-Out Serrated U-Notch Rear |
| Slide Description | Optic Ready / Serrated |
| Mount Type | RMSc Footprint |
| Barrel Finish | Black Armornite |
| Barrel Material | Stainless Steel |
| Twist | 1:10" |
| Frame Size | Sub-Compact |
| Grips | Black Textured |
| Height | 4.90" |
| Safety | Loaded Chamber Indicator |
| Width | 0.90" |
| Barrel Length | 3.60" |
| Max Capacity | 10 |
| Weight | 1.03 lbs |
| Frame Description | Polymer Frame w / Picatinny Rail |
| SKU | 191389 |
| UPC | 022188903997 |
| MPN | 14459 |
Specifications
Explore the specific details and characteristics
- SKU
- 191389
- UPC
- 022188903997
- MPN
- 14459







