
Smith & Wesson 14783 Model 686 + L-Frame Medium 357 Mag/38 Special +P 7 Shot 4.13"
$1,892.00
$2,299.99
Please Allow 4-5 Business Days for In Store Pickup
Product Features & Specifications
Smith & Wesson 14783 Model 686 + L-Frame Medium 357 Mag/38 Special +P 7 Shot 4.13" Stainless Steel Engraved Barrel, Cylinder & Frame, Tyler Gun Works Bear Hugger Walnut Grip, Exposed Hammer
The Smith & Wesson Model 686+ built on the legendary LFrame this revolver retains the strength and shootability serious enthusiasts expect.Featuring intricate, engraving engraved stainless steel; Tyler Gun Works Bear Hugger high grade walnut grips are hand finished; ramp w/red insert front sight, fully adjustable w/white outline rear sight.
| Brand | Smith & Wesson |
| Model | Model 686 + |
| Caliber | 357 Mag |
| Barrel Length Range | 4" to 4.99" |
| Capacity | 7 |
| Action | DA / SA |
| Frame Finish | Stainless |
| OAL | 9.56" |
| Frame Material | Stainless Steel |
| Sights | Ramp w / Red Insert Front / Adj w / White Outline Rear |
| Barrel Finish | Stainless |
| Barrel Material | Stainless Steel |
| Twist | 1:18.75" |
| Frame Size | Medium |
| Grips | Tyler Gun Works Bear Hugger Walnut |
| Cylinder Material | Stainless Steel |
| Cylinder Finish | Stainless Engraved |
| Height | 6" |
| Width | 1.55" |
| Barrel Description | Engraved |
| Barrel Length | 4.13" |
| Max Capacity | 7 |
| Weight | 2.45 lbs |
| Frame Description | Engraved Stainless Steel Frame |
| Hammer Style | Exposed |
| SKU | 196466 |
| UPC | 022188905311 |
| MPN | 14783 |
Specifications
Explore the specific details and characteristics
- SKU
- 196466
- UPC
- 022188905311
- MPN
- 14783







