
Smith & Wesson M&P 22x Full Size Frame 22 LR 20+1 4.10" Black Armornite Threaded Barrel, Optic Cut/Serrated Slide - 14312
$409.99
$499.99
Product Features & Specifications
Smith & Wesson 14312 M&P 22x Full Size Frame 22 LR 20+1 4.10" Black Armornite Threaded Barrel, Black Armornite Optic Cut/Serrated Slide, Black Polymer Frame w/Picatinny Rail, Textured Grip
The M&P22X designed with superior ergonomics in mind, it offers a slim grip, low recoil and a crisp, hammer-fired trigger for a superior shooting experience.The 20rd magazine ensures more time on the trigger and less reloading; optics ready; Picatinny rail; reversible magazine catch; ambidextrous manual thumb safety; blacked out serrated square notch rear sight, Hiviz LiteWave H3 fiber optic front sight.
Includes 1/2"x28 suppressor thread adapter, wrench and two magazines.
| Brand | Smith & Wesson |
| Series | 22x |
| Model | M&P |
| Caliber | 22 LR |
| Barrel Length Range | 4" to 4.99" |
| Capacity | 20+1 |
| Frame Finish | Black |
| OAL | 7.25" |
| Frame Material | Polymer |
| Slide Finish | Black Armornite |
| Slide Material | Stainless Steel |
| Sights | Fiber Optic |
| Slide Description | Optic Ready / Serrated |
| Barrel Finish | Black Armornite |
| Barrel Material | Stainless Steel |
| Twist | 1:15" |
| Frame Size | Full Size |
| Grips | Textured |
| Height | 5.75" |
| Includes | 2 Magazines |
| Safety | Thumb |
| Width | 1.13" |
| Barrel Description | Threaded |
| Barrel Length | 4.10" |
| Max Capacity | 20 |
| Trigger | Flat Face |
| Weight | 1.02 lbs |
| SKU | 184045 |
| UPC | 022188901733 |
| MPN | 14312 |
Specifications
Explore the specific details and characteristics
- SKU
- 14312
- UPC
- 022188901733
- MPN
- 14312







