
Springfield Armory Echelon 4.0FC *CA Compliant 9mm Luger 10+1 4" Black Melonite EC9409BFCCAU
$693.99
Please Allow 4-5 Business Days for In Store Pickup
Product Features & Specifications
Springfield Armory EC9409BFCCAU Echelon 4.0FC *CA Compliant 9mm Luger 10+1 4" Black Melonite Steel Barrel & Optic Ready/Serrated Slide, Black Polymer Frame w/Picatinny Rail, Ambidextrous
Engineered to merge full-size capacity with a compact slide assembly, the Echelon 4.0FC pairs a 4" barrel with a full-length grip.At its core is Springfield’s Central Operating Group, providing a serialized foundation for modular performance.
The Variable Interface System enables direct mount compatibility with a wide range of today's leading optics.Fully ambidextrous and equipped with tritium/luminescent U-Dot sights.
| Brand | Springfield Armory |
| Series | 4.0FC *CA Compliant |
| Model | Echelon |
| Caliber | 9mm Luger |
| Barrel Length Range | 4" to 4.99" |
| Capacity | 10+1 |
| Frame Finish | Black |
| Frame Material | Polymer |
| Hand | Ambidextrous |
| Slide Finish | Black Melonite |
| Slide Material | Steel |
| Sights | Tritium, Luminescent Front / Tactical Rack U-Dot Rear |
| Slide Description | Optic Ready / Serrated |
| Barrel Finish | Black Melonite |
| Barrel Material | Steel |
| Barrel Length | 4" |
| Max Capacity | 10 |
| Frame Description | Polymer Frame w / Picatinny Rail |
| SKU | 190564 |
| UPC | 706397000844 |
| MPN | EC9409BFCCAU |
Specifications
Explore the specific details and characteristics
- SKU
- 190564
- UPC
- 706397000844
- MPN
- EC9409BFCCAU







