
Springfield Armory Hellcat Pro OSP Gear Pac Compact 9mm Luger 17+1 3.70" Black, Viridian RFX-11 HCP9379BOSPPAC
$699.00
$799.99
Please Allow 4-5 Business Days for In Store Pickup
Product Features & Specifications
Springfield Armory HCP9379BOSPPAC Hellcat Pro OSP Gear Pac Compact 9mm Luger 17+1 3.70" Black Melonite Steel Barrel & Optic Ready/Serrated Slide, Black Polymer Frame w/Picatinny Rail, Textured Grip, Viridian RFX-11 Green Dot
Combining the performance of a larger handgun with class-leading concealability and capacity.Featuring a hammer forged barrel; adaptive grip texture; optics ready; Picatinny rail and Tritium/Luminescent Front, Tactical Rack U-Notch Rear sights.
The Gear Pac pkg includes four magazines, a Viridian RFX-11 green dot optic and a pistol bag.
| Brand | Springfield Armory |
| Series | Pro OSP Gear Pac |
| Model | Hellcat |
| Caliber | 9mm Luger |
| Barrel Length Range | 3" to 3.99" |
| Capacity | 17+1 |
| Action | Striker Fire |
| Frame Finish | Black |
| OAL | 6.60" |
| Frame Material | Polymer |
| Hand | Right Hand |
| Slide Finish | Black Melonite |
| Slide Material | Steel |
| Sights | Tritium / Luminescent Front, Tactical Rack U-Notch Rear |
| Slide Description | Optic Ready / Serrated |
| Barrel Finish | Black Melonite |
| Barrel Material | Cold Hammer Forged Steel |
| Twist | 1:10" |
| Frame Size | Compact |
| Grips | Textured |
| Optic Description | Viridian RFX-11 Green Dot |
| Height | 4" |
| Width | 1" |
| Barrel Description | Steel |
| Barrel Length | 3.70" |
| Max Capacity | 17 |
| Weight | 21 oz |
| Frame Description | Polymer Frame w / Picatinny Rail |
| SKU | 186772 |
| UPC | 706397999650 |
| MPN | HCP9379BOSPPAC |
Specifications
Explore the specific details and characteristics
- SKU
- 186772
- UPC
- 706397999650
- MPN
- HCP9379BOSPPAC







