
Springfield Hellcat 9mm Micro-Compact Two-Tone Stainless Steel Pistol
$579.99
Please Allow 4-5 Business Days for In Store Pickup
Product Features & Specifications
Springfield Hellcat 9mm Micro-Compact Two-Tone Stainless Steel Pistol
Developed for exclusive sale by distributor Sports South, the two-tone stainless steel Hellcat® OSP™ (Optical Sight Pistol) micro 9mm combines a unique look with everything that makes the Hellcat so popular. From its optics-cut slide ready to accept a micro red dot to its impressive 11+1 capacity (13+1 with included extended magazine) and its Adaptive Grip Texture treatment, the stainless steel Hellcat 9mm makes for a great option for a CCW pistol with a unique style.
Sports South Exclusive
The stainless Hellcat is a Sports South distributor exclusive.
Optics-Ready
The rear slide is cut to accept a micro red dot for lightning fast engagement and unparalleled situational awareness.
Stainless Steel Slide
The stainless steel finish on this Hellcat gives the distributor-exclusive offering a unique style and flair for this excellent micro 9mm.
Handgun Case Included
A double-zipper case is included with each Springfield Armory handgun. The soft-sided shell ensures the firearm and mounted accessories are protected during transportation, while an interior pouch can hold an additional magazine.
| Brand | Springfield Armory |
| Series | Micro-Compact OSP |
| Model | Hellcat |
| Caliber | 9mm Luger |
| Barrel Length Range | 3" to 3.99" |
| Capacity | 11+1 |
| Action | DAO |
| Frame Finish | Black |
| OAL | 6" |
| Frame Material | Polymer |
| Hand | Right Hand |
| Sight Style | Contrast |
| Slide Finish | Stainless |
| Slide Material | Stainless Steel |
| Slide Description | Serrated |
| Barrel Finish | Black Melonite |
| Barrel Material | Steel |
| Twist | 1:10" |
| Frame Size | Compact |
| Grips | Adaptive Texture |
| Sight Configuration | Tritium Front / U-Notch Rear |
| Description | Sports South Exclusive |
| Height | 4" / 4.50" |
| Includes | 2 Magazines / Case |
| Width | 1" |
| Barrel Description | Steel |
| Barrel Length | 3" |
| Max Capacity | 13 |
| Weight | 18.30 oz |
| Frame Description | Polymer Frame w / Picatinny Rail |
| SKU | HC9319SOSP |
| MPN | HC9319SOSP |
| UPC | 706397934682 |
Hellcat OSP Review
Specifications
Explore the specific details and characteristics
- Manufacturer
- Springfield
- Barrel Length
- 3"
- Caliber
- 9mm
- SKU
- HC9319SOSP
- UPC
- 706397934682
- MPN
- HC9319SOSP







