
Spyderco C261P UpTern UpTern Plain Satin 8Cr13MoV SS Blade, Satin Stainless Steel Handle
$57.75
Please Allow 4-5 Business Days for In Store Pickup
Product Features & Specifications
Spyderco C261P UpTern UpTern Plain Satin 8Cr13MoV SS Blade, Satin Stainless Steel Handle
The byrd Tern is a non-locking folding knife that strikes a balance of convenience and cutting performance .Inspired by that synergy, we have adapted its design to a lock back format to create the Spyderco UpTern.
It features a full-flat-ground 8Cr13MoV stainless steel blade; textured forefinger choil and thumb ramp; satin finished stainless steel handle, a sturdy back lock mechanism, and a fully configurable four-position pocket clip.Its symmetrical design and fully accessible Trademark Round Hole make every aspect of its carry, deployment and operation completely ambidextrous.
| Brand | Spyderco |
| Model | UpTern |
| OAL | 6.57" |
| Hand | Ambidextrous |
| Blade Material | 8Cr13MoV SS |
| Edge Type | Plain |
| Style | UpTern |
| Thickness | .098" |
| Open Type | Thumb Hole |
| Blade Description | Satin |
| Blade Grind | Full-Flat |
| Edge Length | 2.25" |
| Handle Material | Stainless Steel |
| Handle Description | Satin |
| Includes | Pocket Clip |
| Weight | 3.60 oz |
| Closed Length | 3.80" |
| Lock Type | Lockback |
| SKU | 193797 |
| UPC | 716104017140 |
| MPN | C261P |
Specifications
Explore the specific details and characteristics
- SKU
- 193797
- UPC
- 716104017140
- MPN
- C261P







