
Streamlight 88138 ProTac Rail Mount VIR Pro Black 120/540/1100 Lumens 600mW/2300mW
$222.99
Please Allow 4-5 Business Days for In Store Pickup
Product Features & Specifications
Streamlight 88138 ProTac Rail Mount VIR Pro Black 120/540/1100 Lumens 600mW/2300mW
The ProTac Rail Mount VIR Pro is a gun-mounted tactical light featuring visible white light along with IR illumination that can easily be changed via the head-mounted switch.Features a cutoff that prevents unintentional visible illumination when operating in IR mode.
It's Jack-Cap tail cap switch offers operational switch redundancy — push-button operation or remote pressure switch operation.
| Brand | Streamlight |
| Series | Rail Mount VIR Pro |
| Model | ProTac |
| Color | Black |
| Run Time | 1.25-11 Hours |
| Output | 600mW / 2300mW |
| Battery Size | CR123A |
| Length | 5.65" |
| Modes | Low / Medium / High / IR |
| Includes | Jack Cap / M-Lok Kit / Momentary Switch / Hardware Kit / 2.5mm Allen Wrench / 2 CR123A Batteries |
| Infrared Illuminator | Yes |
| Min Distance | 130 Meters |
| Weight | 8.20 oz |
| Max Distance | 400 Meters |
| SKU | 192593 |
| UPC | 080926881389 |
| MPN | 88138 |
Specifications
Explore the specific details and characteristics
- SKU
- 192593
- UPC
- 080926881389
- MPN
- 88138







