
Taurus 1-GX2P931 GX2 T.O.R.O. Compact 9mm Luger 13+1 3.38" Stainless Steel Barrel, Matte Black Alloy, Optic Ready
$242.99
$349.99
Please Allow 4-5 Business Days for In Store Pickup
Product Features & Specifications
Taurus 1-GX2P931 GX2 T.O.R.O. Compact 9mm Luger 13+1 3.38" Stainless Steel Barrel, Matte Black Alloy Steel Optic Ready/Serrated Slide, Matte Black Stainless Steel Frame w/Picatinny Rail, RMSc Footprint
The Taurus GX2 features a Sharpshooter barrel; T.O.
R.O. optic ready slide; Picatinny rail on the frame; stainless steel chassis; hinged trigger safety, manual safety, ergonomic grip shape and is striker fired.
Includes one 13rd magazine.
| Brand | Taurus |
| Series | T.O.R.O. |
| Model | GX2 |
| Caliber | 9mm Luger |
| Barrel Length Range | 3" to 3.99" |
| Capacity | 13+1 |
| Action | SAO |
| Frame Finish | Matte Black |
| OAL | 6.19" |
| Frame Material | Stainless Steel |
| Slide Finish | Matte Black |
| Slide Material | Alloy Steel |
| Sights | Fixed Front / Drift Adj Rear |
| Slide Description | Optic Ready / Serrated |
| Mount Type | RMSc Footprint |
| Barrel Finish | Stainless |
| Barrel Material | Stainless Steel |
| Frame Size | Compact |
| Height | 4.89" |
| Safety | Manual / Striker Block / Trigger |
| Width | 1.18" |
| Barrel Length | 3.38" |
| Max Capacity | 13 |
| Weight | 1.19 lbs |
| SKU | 196855 |
| UPC | 725327640660 |
| MPN | 1-GX2P931 |
Specifications
Explore the specific details and characteristics
- SKU
- 196855
- UPC
- 725327640660
- MPN
- 1-GX2P931








