
Taurus 2-350105RH Raging Hunter Large 350 Legend 6 Shot 10.50"
$1,110.99
$1,599.99
Please Allow 4-5 Business Days for In Store Pickup
Product Features & Specifications
Taurus 2-350105RH Raging Hunter Large 350 Legend 6 Shot 10.50" Matte Stainless Picatinny Rail Barrel w/Muzzle Brake, Matte Black Oxide Cylinder, Matte Stainless Steel Frame, Transfer Bar Safety, Exposed Hammer
The Raging Hunter in 350 Legend blends heavy-hitting ballistics with innovative features that tame recoil, speed follow-ups and allow shooters to outfit the revolver for the task at hand.Its angular barrel design cuts down on overall weight, while factory-tuned porting and a gas expansion chamber reduce muzzle lift for quicker target acquisition.
Cushioned insert grips ensure a comfortable, controllable shooting experience.
| Brand | Taurus |
| Model | Raging Hunter |
| Caliber | 350 Legend |
| Barrel Length Range | 10" to 10.99" |
| Capacity | 6 |
| Action | DA / SA |
| Frame Finish | Matte Stainless |
| OAL | 20.50" |
| Frame Material | Stainless Steel |
| Sights | Fiber Optic Front / Adj Rear |
| Barrel Finish | Matte Stainless |
| Barrel Material | Stainless Steel |
| Frame Size | Large |
| Cylinder Material | Alloy Steel |
| Cylinder Finish | Matte Black Oxide |
| Height | 6.60" |
| Safety | Transfer Bar |
| Width | 1.80" |
| Barrel Description | Picatinny Rail |
| Barrel Length | 10.50" |
| Max Capacity | 6 |
| Weight | 4.96 lbs |
| Frame Description | Stainless Steel Frame |
| SKU | 2-350105RH |
| UPC | 725327620716 |
Specifications
Explore the specific details and characteristics
- SKU
- 189475
- UPC
- 725327620716
- MPN
- 2-350105RH







