
Taurus 2-905021 905 Small 9mm Luger 5 Shot 2" Matte Black Oxide Stainless Steel
$370.99
Please Allow 4-5 Business Days for In Store Pickup
Product Features & Specifications
Taurus 2-905021 905 Small 9mm Luger 5 Shot 2" Matte Black Oxide Stainless Steel Barrel, Matte Black Oxide Alloy Steel Cylinder & Frame, Black Finger Grooved Rubber Grip, Transfer Bar Safety, Exposed Hammer
The Taurus Model 905 allows you to cross carry a pistol and a revolver and tote only one caliber of ammunition.Model 905 uses the Taurus stellar clip to hold 5 rounds.
Additional features include Taurus rubber grips, fixed front and rear sights.This model has a blued metal finish.
| Brand | Taurus |
| Model | 905 |
| Caliber | 9mm Luger |
| Barrel Length Range | 2" to 2.99" |
| Capacity | 5 |
| Action | DA / SA |
| Frame Finish | Matte Black Oxide |
| OAL | 6.50" |
| Frame Material | Alloy Steel |
| Sights | Fixed Front & Rear |
| Barrel Finish | Matte Black Oxide |
| Barrel Material | Stainless Steel |
| Twist | 1:10" RH |
| Frame Size | Small |
| Grips | Black Finger Grooved Rubber |
| Cylinder Material | Alloy Steel |
| Cylinder Finish | Matte Black Oxide |
| Grooves | 6 |
| Height | 4.40" |
| Safety | Transfer Bar |
| Width | 1.40" |
| Barrel Description | Stainless Steel |
| Barrel Length | 2" |
| Max Capacity | 5 |
| Weight | 21 oz |
| Frame Description | Alloy Steel Frame |
| Hammer Style | Exposed |
| SKU | 32370 |
| UPC | 725327341796 |
| MPN | 2-905021 |
Specifications
Explore the specific details and characteristics
- SKU
- 32370
- UPC
- 725327341796
- MPN
- 2-905021







