
Taurus 22TUC Micro Compact Frame 22 LR 9+1 2.50" Tip-Up Barrel 1-22TUC131-CB
$311.99
$379.99
Please Allow 4-5 Business Days for In Store Pickup
Product Features & Specifications
Taurus 1-22TUC131-CB 22TUC Micro Compact Frame 22 LR 9+1 2.50" Tip-Up Barrel
A lightweight 22 LR, the 22TUC takes advantage of developments in 22 LR terminal ballistics to deliver a CCW option that is user friendly, easy to shoot and a gun you can carry effortlessly.Features like the tip-up barrel and DAO trigger.
| Brand | Taurus |
| Model | 22TUC |
| Caliber | 22 LR |
| Barrel Length Range | 2" to 2.99" |
| Capacity | 9+1 |
| Action | DAO |
| OAL | 4.35" |
| Frame Material | Polymer |
| Slide Material | Stainless Steel |
| Sights | Fixed |
| Barrel Material | Stainless Steel |
| Twist | 5" |
| Frame Size | Micro-Compact |
| Height | 4.35" |
| Width | 1" |
| Barrel Description | Tip-Up |
| Barrel Length | 2.50" |
| Max Capacity | 9 |
| SKU | 189472 |
| UPC | 725327944300 |
| MPN | 1-22TUC131-CB |
Specifications
Explore the specific details and characteristics
- SKU
- 189472
- UPC
- 725327944300
- MPN
- 1-22TUC131-CB







