
Taurus GX4 Strike Bravo Compact Frame 9mm Luger 15+1 3.70" Stainless Steel, Optic Ready 1-GX4CRP941-SI
by Taurus
Availability:IN STOCK ONLINE
$498.99
$698.99
Please Allow 4-5 Business Days for In Store Pickup
Product Features & Specifications
Taurus 1-GX4CRP941-SI GX4 Compact Frame 9mm Luger 15+1 3.70" Stainless Steel Barrel, Alloy Steel Optic Ready/Serrated Slide, Stainless Steel Frame
Fits Strike Industries FSA Dual Folder:
Strike Industries FSADUALSTAB FSA Dual Folder Stabilizer
Includes two 15rd magazines.
| Brand | Taurus |
| Model | GX4 |
| Caliber | 9mm Luger |
| Barrel Length Range | 3" to 3.99" |
| Capacity | 15+1 |
| Action | SAO |
| OAL | 6.56" |
| Frame Material | Stainless Steel |
| Slide Material | Alloy Steel |
| Sights | Fixed Front / Adj Rear |
| Slide Description | Optic Ready / Serrated |
| Barrel Material | Stainless Steel |
| Frame Size | Compact |
| Height | 5.16" |
| Width | 1.08" |
| Barrel Description | Stainless Steel |
| Barrel Length | 3.70" |
| Max Capacity | 15 |
| Weight | 1.34 lbs |
| Frame Description | Stainless Steel Frame |
| SKU | 184635 |
| UPC | 725327943907 |
| MPN | 1-GX4CRP941-SI |
Specifications
Explore the specific details and characteristics
- SKU
- 184635
- UPC
- 725327943907
- MPN
- 1-GX4CRP941-SI







