
Tricer AD-TRI-2 AD 2.0 Black Carbon Fiber
$389.00
Please Allow 4-5 Business Days for In Store Pickup
Product Features & Specifications
Tricer AD-TRI-2 AD 2.0 Black Carbon Fiber
The Tricer-AD is the pinnacle of backcountry glassingwhere ultralight meets stability.At just 34oz, it delivers sit-to-stand and prone conversion capabilities in a size built for the pack.
At the core of the Tricer-AD is the patent-pending Tri-Tek removable center column.With the glove-friendly cam lock lever, you can quickly adjust height or remove the column altogether to swap between long and short configurations.
Compact in designsmaller in diameter than a Nalgene bottlethe Tri-Tek column stows easily without taking up valuable space.Paired with the ADs revolutionary inverted leg design.
| Brand | Tricer |
| Model | AD 2.0 |
| Color | Black |
| Material | Carbon Fiber |
| Folded Length | 21.50" |
| Leg Angle Lock | Twist |
| Height | 64" |
| Weight Capacity | 26.40 lbs |
| Weight | 34 oz |
| SKU | 188783 |
| UPC | 850072969190 |
| MPN | AD-TRI-2 |
Specifications
Explore the specific details and characteristics
- SKU
- 188783
- UPC
- 850072969190
- MPN
- AD-TRI-2







