
Warne V414M Scope Rings Vapor Matte Black 30mm Medium
$35.99
Please Allow 4-5 Business Days for In Store Pickup
Product Features & Specifications
Warne V414M Scope Rings Vapor Matte Black 30mm Medium
Vapor 30mm medium scope rings from Warne Scope Mounts offer high-end performance for an affordable price.These V414M 30mm scope rings have a medium height good for accommodating some of the market's bigger scopes - they allow for an objective of up to 52mm.
We use high-quality aluminum for lightness and strength.The vertical split makes installation quick and simple, and simplifies the sighting process.
It is a good option for shooters seeking a high degree of quality without an expensive investment.
| Brand | Warne |
| Series | Scope Rings |
| Model | Vapor |
| Tube Diameter | 30mm |
| Color | Matte Black |
| Material | Aluminum |
| Firearm Type | Rifle |
| Mount Type | Picatinny / Weaver |
| Style | Vertical Split |
| Objective | 52mm |
| MOA | 0 |
| Pieces | 2 |
| Ring Height | Medium |
| Weight | 2 oz |
| SKU | 139487 |
| UPC | 656813107155 |
| MPN | V414M |
Specifications
Explore the specific details and characteristics
- SKU
- 139487
- UPC
- 656813107155
- MPN
- V414M







