
Weatherby EB22022PGM Element II Limited Run 20 Gauge 3" 2+1 22" Overall Hydrodipped Bottomland
$840.99
Please Allow 4-5 Business Days for In Store Pickup
Product Features & Specifications
Weatherby EB22022PGM Element II Limited Run 20 Gauge 3" 2+1 22" Overall Hydrodipped Bottomland Original Vent Rib Barrel, Drilled & Tapped Receiver, Synthetic Stock
The Element II boasts an array of features designed to elevate your shooting experience.It features oversized controls including a larger slammer button, charging handle and safety; Inertia recoil system which provides reliable cycling shot after shot and the Crio Plus choke system.
Includes extended full choke tube.
| Brand | Weatherby |
| Model | Element II |
| Gauge | 20 Gauge |
| Barrel Length Range | 22" to 22.99" |
| Stock Finish Group | Camouflage |
| Capacity | 2+1 |
| Stock Material | Synthetic |
| Chamber | 3" |
| Barrel Finish | Hydrodipped Bottomland Original |
| Receiver Description | Drilled & Tapped |
| Choke Configuration | Crio Plus |
| Chokes Included | Extended Full |
| Description | Limited Run |
| Barrel Description | Vent Rib |
| Barrel Length | 22" |
| Max Capacity | 2 |
| Receiver Finish | Hydrodipped Bottomland Original |
| Stock Finish | Hydrodipped Bottomland Original |
| SKU | 190502 |
| UPC | 747115462940 |
| MPN | EB22022PGM |
Specifications
Explore the specific details and characteristics
- SKU
- 190502
- UPC
- 747115462940
- MPN
- EB22022PGM







