
Weatherby VC38300NR4T Vanguard Shadow 300 Win Mag 3+1 24" Rifle
by Weatherby
Availability:IN STOCK ONLINE
$606.99
Please Allow 4-5 Business Days for In Store Pickup
Product Features & Specifications
Weatherby VC38300NR4T Vanguard Shadow 300 Win Mag 3+1 24" Carbon Gray Cerakote Threaded Barrel, Carbon Gray Cerakote Steel Drilled & Tapped Receiver, Black w/Gray & White Accents Monte Carlo Stock
| Brand | Weatherby |
| Series | Shadow |
| Model | Vanguard |
| Caliber | 300 Win Mag |
| Barrel Length Range | 24" to 24.99" |
| Stock Finish Group | Black |
| Capacity | 3+1 |
| Action | Bolt |
| OAL | 44.50" |
| Sights | None |
| Barrel Finish | Carbon Gray Cerakote |
| Barrel Material | Steel |
| Twist | 1:10" |
| Receiver Description | Drilled & Tapped |
| Drop | .75" @ Comb & 1.25" @ Heel |
| Receiver Material | Steel |
| Thread Pattern | 1 / 2"x28 |
| Stock Description | Monte Carlo |
| Barrel Description | Threaded |
| Barrel Length | 24" |
| Length of Pull | 13.50" |
| Max Capacity | 3 |
| Receiver Finish | Carbon Gray Cerakote |
| Weight | 7.50 lbs |
| SKU | 188183 |
| UPC | 747115462872 |
| MPN | VC38300NR4T |
Specifications
Explore the specific details and characteristics
- SKU
- 188183
- UPC
- 747115462872
- MPN
- VC38300NR4T







