
Weatherby XTB2024MAG Sorix Turkey Compact 20 Gauge Semi Auto 3.50" 2+1 24" Burnt Bronze/Mossy Oak Bottomland
$1,663.99
Please Allow 4-5 Business Days for In Store Pickup
Product Features & Specifications
Weatherby XTB2024MAG Sorix Turkey Compact 20 Gauge Semi Auto 3.50" 2+1 24" Burnt Bronze Cerakote Vent Rib Barrel & Drilled & Tapped Receiver, Fixed Mossy Oak Bottomland Synthetic Stock, Ambidextrous
Built for the turkey hunter, the Sorix Turkey combines proven reliability with special features.Featuring a compact barrel; raised rib w/integrated rear sight; drilled & tapped; competition cut receiver and oversized controls.
Includes Trulock turkey choke tube.
| Brand | Weatherby |
| Series | Turkey |
| Model | Sorix |
| Gauge | 20 Gauge |
| Barrel Length Range | 24" to 24.99" |
| Operating System | Inertia |
| Stock Finish Group | Camouflage |
| Capacity | 2+1 |
| Stock Material | Synthetic |
| Action | Semi-Auto |
| Hand | Ambidextrous |
| Sights | Integrated Rear |
| Size | Compact |
| Chamber | 3.50" |
| Barrel Finish | Burnt Bronze Cerakote |
| Barrel Material | Steel |
| Receiver Description | Drilled & Tapped |
| Chokes Included | Turkey |
| Receiver Material | Steel |
| Stock Description | Fixed |
| Barrel Description | Vent Rib |
| Barrel Length | 24" |
| Max Capacity | 2 |
| Receiver Finish | Burnt Bronze Cerakote |
| Stock Finish | Mossy Oak Bottomland |
| SKU | 185175 |
| UPC | 747115461561 |
| MPN | XTB2024MAG |
Specifications
Explore the specific details and characteristics
- SKU
- 185175
- UPC
- 747115461561
- MPN
- XTB2024MAG







