
Winchester Repeating Arms 512478290 SXP Long Beard NWTF 12 Gauge Pump 3" 4- 2.75" Shells 24" OD Green/Mossy Oak Bottomland
$526.99
Please Allow 4-5 Business Days for In Store Pickup
Product Features & Specifications
Winchester Repeating Arms 512478290 SXP Long Beard NWTF 12 Gauge Pump 3" 4- 2.75" Shells 24" OD Green Perma-Cote Vent Rib Barrel, Drilled & Tapped Receiver, Adj Comb & LOP w/Pistol Grip Mossy Oak Bottomland Synthetic Stock, Long Beard Choke
The ultimate turkey hunting pump shotgun and a great all-around camp gun.Featuring a pistol grip stock with spacers to adjust the length of pull and interchangeable comb height pieces; drilled & tapped aluminum receiver; fiber optic sights; Speed Plug system; reversible safety and drop out trigger.
Includes Invector-Plus Long Beard Turkey choke.
| Brand | Winchester Repeating Arms |
| Series | Long Beard NWTF |
| Model | SXP |
| Gauge | 12 Gauge |
| Barrel Length Range | 24" to 24.99" |
| Operating System | Inertia |
| Stock Finish Group | Camouflage |
| Capacity | 4- 2.75" Shells |
| Stock Material | Synthetic |
| Action | Pump |
| OAL | 45" |
| Sights | Fiber Optic Front |
| Chamber | 3.50" |
| Barrel Finish | OD Green Perma-Cote |
| Barrel Material | Steel |
| Receiver Description | Drilled & Tapped |
| Choke Configuration | Invector-Plus |
| Application | Turkey |
| Chokes Included | Long Beard Turkey |
| Drop | Adjustable |
| Receiver Material | Aluminum Alloy |
| Recoil Pad Type | Inflex |
| Safety | Reversible Crossbolt |
| Stock Description | Adj Comb & LOP w / Pistol Grip |
| Barrel Description | Vent Rib |
| Barrel Length | 24" |
| Length of Pull | Adjustable |
| Max Capacity | 4 |
| Receiver Finish | OD Green Perma-Cote |
| Trigger | Drop-Out |
| Weight | 7.04 lbs |
| Stock Finish | Mossy Oak Bottomland |
| SKU | 191568 |
| UPC | 023614899112 |
| MPN | 512478290 |
Specifications
Explore the specific details and characteristics
- SKU
- 191568
- UPC
- 023614899112
- MPN
- 512478290







